Növénygondozás műtrágya segítségével

Növénygondozás műtrágya segítségével – Tanácsok a bőséges terméshez és egészséges növényekhez.
A műtrágyázás elengedhetetlen része a kertészkedésnek, legyen szó zöldségeskertről, gyümölcsösről vagy dísznövényekről, pázsitról. A megfelelő időzítéssel és tápanyag-kiválasztással nemcsak a növények fejlődését segítjük elő, de megerősítjük őket a betegségekkel és kártevőkkel szemben is.
Mikor érdemes műtrágyázni?
A legjobb időszak a műtrágyázásra a növekedési szezon, ami általában február és augusztus között van. Fontos, hogy ősszel már csak korlátozottan használjunk nitrogén tartalmú műtrágyát, mivel az könnyen kimosódik a talajból, és nem tud hasznosulni a növények számára. Ősszel csak annyi nitrogént érdemes kijuttatni, amennyi segíti a talajba került szerves anyagok lebomlását (pl. komposzt, istállótrágya).
Mit jelent az NPK jelölés?
A legtöbb műtrágyán található NPK jelölés három fontos tápanyagra utal:
-
N – nitrogén: serkenti a növekedést
-
P – foszfor: erősíti a gyökérzetet, javítja a virág- és termésképződést
-
K – kálium: szabályozza a növény vízháztartását, növeli az ellenállóképességet
Nitrogéntartalmú műtrágyák használata
A nitrogén gyorsan felszívódik és azonnali hatással van a növekedésre. A kijuttatás előtt kb. 2 héttel sekélyen dolgozzuk a talajba a műtrágya egyharmadát, a többit május–júniusban, a legintenzívebb növekedési időszakban. Fontos, hogy ne adagoljuk túl, mert az káros hatásokat okozhat:
-
ízetlen termés,
-
késői virágzás,
-
fokozott vízigény,
-
betegségekkel szembeni gyengébb ellenállás.
Foszfortartalmú műtrágyák
Foszforra elsősorban a csírázó növényeknek és virágzó fajoknak van szüksége. Érdemes ősszel vagy vetés előtt kijuttatni, akár komposzttal keverve. Hatását hosszabb távon fejti ki, ezért általában évente egyszeri kijuttatás is elegendő.
Káliumtartalmú műtrágyák
A kálium a növény vízfelvételét és -tartását segíti, fokozza a szárazságtűrést, valamint csökkenti a fagyérzékenységet. Foszforral együtt ősszel, mélyszántáskor ajánlott kijuttatni, tavasszal inkább káliumszulfát formájában használjuk.
Pázsit műtrágyázása
A gyep tavaszi és őszi műtrágyázása különösen fontos. A műtrágyát frissen nyírt fűre érdemes kijuttatni, majd bőségesen beöntözni. Ha csapadékos idő várható, a természet is elvégezheti ezt helyettünk. A rendszeres tápanyagellátás szép, dús, egészséges pázsitot eredményez.
Ne feledjük!
A túl sok műtrágya nem csak a növényeket terheli meg, hanem környezeti károkat is okozhat – a tápanyag kimosódik, a talaj szennyeződhet. Ezért mindig tartsuk be az ajánlott mennyiségeket!
Összegzés
A talaj természetes tápanyagkészlete korlátozott, és a növények fejlődéséhez, jó terméshozamához időnként pótolni kell a hiányzó elemeket. A megfelelő időben, megfelelő mennyiségben kijuttatott műtrágya nemcsak a növények egészségét javítja, hanem hosszú távon a kert termőképességét is növeli.
Ha hasznosnak találtad ezt az útmutatót, nézz körül kínálatunkban is – találsz különféle műtrágyákat, kerti szerszámokat és egyéb hasznos termékeket a gondozott kertért!